Kulak Zarındaki Küçük Delikler Nasıl Tedavi Edilir?

Posted by Dr.Murat Enöz on November 15, 2012

 

Kulak zarındaki ufak perforasyonlar uzun süre farkedilemeyebilir. Perforasyonun boyutu küçüldükçe, işitme üzerine olumsuz etkileri ve tekrarlayan orta kulak ilitabı sıklığı azalır. Bu nedenle hastalar fark edene kadar, çok uzun bir süre geçebilir.

Travmatik nedenlerle ortaya çıkan kulak zarı delinmelerinde, birkaç ay su temasından kaçınarak beklenilmesi genellikle kulak zarının kendiliğinden düzelmesi için yeterli olmaktadır. Bununla birlikte çok eskiden beri var olan ufak kulak zarı delikleri kapanmaz ve beklenilmesinin iyileşme üzerine bir etkisi yoktur.

Yeni kulak zarı delinmelerinde, perforasyon çok küçük ise kapanma olasılığı olduğundan, hastanın takibi uygun olabilir ya da muayenehane şartlarında kulak zarına yama denemeleri yapılabilmektedir.

Sigara kağıdı, kulak memesinden alınabilen yağ dokusu, kas zarı yama için kullanılabilmektedir. Mikroskop altında perforasyon kenarındaki ölü hücreleri uzaklaştırmak amacıyla perforasyon kenarlarından ince bir zar şeridi alınır ve kulak zarı üzerinde ince bir kağıt yama yerleştirebilir.

Küçük kulak zarı delikleri için yağılan basit yama teknikleri başarısız olursa; kulak zarı ameliyatları planlanabilmektedir.

Küçük Kulak Zarı Delikleri İçin, Basit Bir Zar Ameliyatı İle Dış Kulak Yoluna Kesi Atılmaksızın Kulak Zarı Onarılabilir!

Ufak kulak zarı delikleri için dış kulak kanalı içerisinden yapılan, transkanal miringoplasti ("transmeatal miringoplasti" ya da "endomeatal miringoplasti" de denilir).

Kulak zarı deliğinin kenarlarındaki ölü hücrelerden oluşan epitel tabakası uzaklaşıtırılır (dezepitelizasyon). Kulak kepçesinin farklı alanlarından ufak bir insizyonla alınabilen kıkırdak, kıkırdak zarı ya da kas zarı delik üzerine kapatılır. Kanamayı durduran spongostanlar zar üzerine serilir, ameliyat sonlandırılır. Bu teknikle ilgili video izlemek için Kulak Zarı Ameliyatı Videosu >> linkine ya da aşağıdaki fotoğrafın üzerine tıklayabilirsiniz.

 

Kulak Zarı Neden Delinir? >>

Kulak Zarındaki Delik İşitmeyi Nasıl Etkiler? >>

Konu ile ilgili olarak İngilizce hazırladığım makeleyi ve İngilizce kulak zarı onarılması animasyonunu bulabileceğiniz link >> Ear Drum Repair (Tympanoplasty / Myringoplasty) in Istanbul

Endoskopik Kulak Zarı Ameliyatı

Posted by Dr.Murat Enoz on May 15, 2018

Endoskopik teknikle dışarıdan kesi yapılmaksızın, kulak kanalı içerisinden, kulak zarındaki deliğin tamiri mümkündür. Sadece uygun olan hastalarda tercih edilebilecek bu teknikle ilgili olarak ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Endoskopik Kulak Zarı Ameliyatı ve Avantajları / Endoskopik ve Mikroskopik Kulak Zarı Ameliyatları İle İlgili Farklı Ayrıntılar / Endoskopik Kulak Zarı Ameliyatı Videosu / Endoscopic Repair of Tympanic Membrane Perforation