Travmatik Kulak Zarı Delinmelerinde Yapılması Gerekenler

Posted by Dr.Murat Enöz on March 12, 2014

 

 

Kulak zarınızın delindiğinden şüpheleniyorsanız, travmadan sonraki birkaç hafta boyunca aşağıdaki önlemleri almanız gerekmektedir:

- Enfeksiyonu önlemek için kulak kuru tutulmalıdır

 - Yüzmeye ya da dalışa kesinlikle gidilmemelidir

- Duş veya banyo esnasında su geçirmez silikon kulak tıkacı kullanılmalı ya da dış kulak yoluna vazelin emdirilmiş sıkı bir pamuk topu koymak doğru bi uygulamadır.

- Kulak temizleme amaçlı herhangi bir cisim dış kulak yoluna sokulmamalıdır

- Yenilenmekte olan kulak zarına ikinci travma olmaması için ıkınma, ağız kapalı olarak hapşırma gibi hareketlerden kaçınılmalıdır.

Kulak kanalı içerisine doktor önerisi olmadan herhangi bir ilaç ya da damla kullanılmamalıdır. Kulak zarının yabancı bir cisimle delinmesi sonrasında dış kulak yolunadna kan gelmesi ve işitme kaybı korkutucu bir durum oalrak algılansa bile travmatik kulak zarı yırtılmalarında genellikle kulak zarı birkaç hafta içerisinde kendiliğinden iyileşmektedir. Özellikle zar delindikten sonra delik kenarlarındaki canlı hücrelerin zedelenmesine neden olabilecek su ve başka bir sıvının kulak zarına teması kapanmayı engelleyebilir. İstisna olarak; sıcak kıvılcım ya da sıcak cisimlere bağlı kulak zarı delinmelerinde ise delik kenarlarındaki hücreler öldüğü için deliğin kapanma olasılığı düşüktür.

Özet olarak, kulak zarınızda sıcak bir yabancı cisim travması haricinde delinme meydana geldiyse, kulak deliğinden kan gelse bile korkmayın, kulağınızı kuru tutun büyük olasılıkla kulak zarınız birkaç hafta içerisinde kendiliğinden iyileşecektir.

Böyle bir durumdan şüphelenildiğinde bir kbb hekimine muayene olmanız en doğru yaklaşımdır. Özellikle büyük deliklerde kapanmayı hızlandırmak için sigara kağıdından, kulak memesinden alınan yağ dokusundan ya da kulak kenarından alınan kas zarından yamalar yapılabilmektedir.

Yukarıdaki fotoğrafta hasta tarafından yapılan vakumlama işlemi esnasında kulak zarı travması olan ve tedavisi düzenlenen hastanın 1 hafta sonraki kulak zarı ve en sağda da 1 ay sonraki kulak zarı fotoğrafı görülmektedir. Birçok KBB uzmanının defalarca karşılaşabileceği bir durum olan travmatik kulak zarı zedelenmesi, kulak zarına su temasının engellenmesi ve basit antibiyotikli damla tedavisi ile çoğunlukla kendiliğinden düzelmektedir.

Kulağın Anatomisi >>

Kulak Zarı Neden Delinir? >>

Kulak Zarındaki Delik İşitmeyi Nasıl Etkiler? >>

Konu ile ilgili olarak İngilizce hazırladığım makeleyi ve İngilizce kulak zarı onarılması animasyonunu bulabileceğiniz link >> Ear Drum Repair (Tympanoplasty / Myringoplasty) in Istanbul

Endoskopik Kulak Zarı Ameliyatı

Posted by Dr.Murat Enoz on May 15, 2018

Endoskopik teknikle dışarıdan kesi yapılmaksızın, kulak kanalı içerisinden, kulak zarındaki deliğin tamiri mümkündür. Sadece uygun olan hastalarda tercih edilebilecek bu teknikle ilgili olarak ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Endoskopik Kulak Zarı Ameliyatı ve Avantajları / Endoskopik ve Mikroskopik Kulak Zarı Ameliyatları İle İlgili Farklı Ayrıntılar / Endoskopik Kulak Zarı Ameliyatı Videosu / Endoscopic Repair of Tympanic Membrane Perforation